Special oral session A will be held on September 12, 13 and 14 from 9:00 to 11:00 at the Rooms G, H, I and J in Nishi-wasada Campus. Poster presenters give a brief  (2-minute) introduction to their research using a document camera.

Sept. 12 Rooms G & HSept. 12 Rooms I & JSept. 13 Rooms G & HSept. 13 Rooms I & J
Sept. 14 Rooms G & HSept. 14 Rooms I & J

September 12 Rooms G & H (Bldg. No.52 2F) : Sessions A1 & A2

  Room G (9:00–10:48) Room H (9:00–10:50)
  Chair: Makiko Hamamoto, Shinji Kawasaki Chair: Tsuyoshi, Takashi Otsuki
  ♦Session A1-1 (9:00–9:30)
[Genetic engineering]
♦Session A2-1 (9:00–9:30)
[Proteins]
9:00- 2P-G002, 2P-G003,
2P-G006, 2P-G008
2P-H058, 2P-H060,
2P-H061, 2P-H062
9:10- 2P-G009, 2P-G010,
2P-G011, 2P-G012
2P-H063, 2P-H064,
2P-H066, 2P-H067
9:20- 2P-G013, 2P-G014,
2P-G015, 2P-G016
2P-H070, 2P-H071,
2P-H073, 2P-H075
  ♦Session A1-2 (9:30–10:00)
[Genetic engineering]
♦Session A2-2 (9:30–10:00)
[Fermentation physiology, fermentation technology]
9:30- 2P-G017, 2P-G018,
2P-G019, 2P-G020
2P-H076, 2P-H077,
2P-H078, 2P-H079
9:40- 2P-G022, 2P-G023,
2P-G024, 2P-G025
2P-H080, 2P-H081,
2P-H083, 2P-H086
9:50- 2P-G027, 2P-G028,
2P-G030, 2P-G031
2P-H087, 2P-H089,
2P-H090, 2P-H091
  ♦Session A1-3 (10:00–10:30)
[Genetic engineering]
[Enzymology, enzyme]
♦Session A2-3 (10:00–10:30)
[Fermentation physiology, fermentation technology]
[Metabolic engineering]
10:00- 2P-G034, 2P-G036,
2P-G037, 2P-G038
2P-H092, 2P-H093,
2P-H094, 2P-H096
10:10- 2P-G039, 2P-G040,
2P-G041, 2P-G043
2P-H097, 2P-H098,
2P-H099, 2P-H100
10:20- 2P-G044, 2P-G045,
2P-G046, 2P-G049
2P-H102, 2P-H103,
2P-H104, 2P-H105
  ♦Session A1-4 (10:30–10:48)
[Enzymology, enzyme]
♦Session A2-4 (10:30–10:50)
[Metabolic engineering]
10:30- 2P-G050, 2P-G051,
2P-G052, 2P-G053
2P-H106, 2P-H107,
2P-H108, 2P-H109
10:40- 2P-G055, 2P-G056,
2P-G057
2P-H110, 2P-H111,
2P-H112, 2P-H113

►Page Top

September 12 Rooms I & J (Bldg. No.52 3F) : Sessions A3 & A4

  Room I (9:00–10:35) Room J (9:00–10:45)
  Chair: Yasuhiko Imai, Shin Haruta Chair: Fumiaki Watanabe, Kentaro Miyazaki
  ♦Session A3-1 (9:00–9:30)
[Brewing, brewing technology]
[Food science, food technology]
♦Session A4-1 (9:00–9:30)
[Biochemical engineering]
9:00- 2P-I115, 2P-I116,
2P-I117, 2P-I118
2P-J168, 2P-J169,
2P-J170, 2P-J171
9:20- 2P-I119, 2P-I122,
2P-I123, 2P-I124
2P-J172, 2P-J173,
2P-J175, 2P-J176,
9:20- 2P-I125, 2P-I130,
2P-I132, 2P-I133
2P-J177, 2P-J178,
2P-J179, 2P-J180
  ♦Session A3-2 (9:30–10:00)
[Food science, food technology]
[Biomass, bioresource and energy engineering]
♦Session A4-2 (9:30–10:00)
[Biochemical engineering]
[Bioprocess engineering]
9:30- 2P-I134, 2P-I135,
2P-I136, 2P-I138
2P-J181, 2P-J183,
2P-J186, 2P-J189
9:40- 2P-I139, 2P-I140,
2P-I143, 2P-I144
2P-J190, 2P-J191,
2P-J193, 2P-J194
9:50- 2P-I145, 2P-I146,
2P-I147, 2P-I148
2P-J195, 2P-J196,
2P-J197, 2P-J198
  ♦Session A3-3 (10:00–10:30)
[Biomass, bioresource and energy engineering]
♦Session A4-3 (10:00–10:30)
[Bioprocess engineering]
[Biomedical engineering]
[Biosensing and analytical chemistry]
10:00- 2P-I149, 2P-I150,
2P-I151, 2P-I152
2P-J199, 2P-J200,
2P-J201, 2P-J203
10:10- 2P-I153, 2P-I154,
2P-I155, 2P-I158
2P-J205, 2P-J206,
2P-J207, 2P-J208
10:20- 2P-I159, 2P-I160,
2P-I162, 2P-I163
2P-J209, 2P-J219,
2P-J221, 2P-J222
  ♦Session A3-4 (10:30–10:35)
[Biomass, bioresource and energy engineering]
♦Session A4-4 (10:30–10:45)
[Biosensing and analytical chemistry]
10:30- 2P-I165, 2P-I166 2P-J224, 2P-J226,
2P-J227, 2P-J229
10:40-   2P-J230, 2P-J231

►Page Top

September 13 Rooms G & H (Bldg. No.52 2F) : Sessions A5 & A6

  Room G (9:00–10:53) Room H (9:00–10:48)
  Chair: Takashi Ito, Hisashi Kawasaki Chair: Masafumi Odaka, Youji Nakagawa
  ♦Session A5-1 (9:00–9:30)
[Genetic engineering]
♦Session A6-1 (9:00–9:30)
[Proteins]
[Fermentation physiology, fermentation technology]
9:00- 3P-G002, 3P-G003,
3P-G004, 3P-G006
3P-H060, 3P-H061,
3P-H062, 3P-H063
9:10- 3P-G007, 3P-G008,
3P-G009, 3P-G010
3P-H064, 3P-H066,
3P-H067, 3P-H068
9:20- 3P-G012, 3P-G015,
3P-G016, 3P-G017
3P-H070, 3P-H071,
3P-H073, 3P-H074
  ♦Session A5-2 (9:30–10:00)
[Genetic engineering]
[Enzymology, enzyme]
♦Session A6-2 (9:30–10:00)
[Fermentation physiology, fermentation technology]
[Metabolic engineering]
9:30- 3P-G018, 3P-G020,
3P-G021, 3P-G023
3P-H077, 3P-H078,
3P-H079, 3P-H080
9:40- 3P-G024, 3P-G025,
3P-G026, 3P-G027
3P-H081, 3P-H082,
3P-H083, 3P-H084
9:50- 3P-G028, 3P-G030,
3P-G031, 3P-G032
3P-H085, 3P-H086,
3P-H087, 3P-H088
  ♦Session A5-3 (10:00–10:30)
[Enzymology, enzyme]
[Proteins]
♦Session A6-3 (10:00–10:30)
[Metabolic engineering]
[Brewing, brewing technology]
[Food science, food technology]
10:00- 3P-G035, 3P-G036,
3P-G037, 3P-G038
3P-H089, 3P-H091,
3P-H094, 3P-H095
10:10- 3P-G039, 3P-G040,
3P-G041, 3P-G042
3P-H096, 3P-H097,
3P-H098, 3P-H099
10:20- 3P-G043, 3P-G044,
3P-G047, 3P-G049
3P-H102, 3P-H104,
3P-H107, 3P-H108
  ♦Session A5-4 (10:30–10:53)
[Proteins]
♦Session A6-4 (10:30–10:48)
[Food science, food technology]
10:30- 3P-G050, 3P-G051,
3P-G052, 3P-G053
3P-H111, 3P-H112,
3P-H113, 3P-H114
10:40- 3P-G054, 3P-G055,
3P-G056, 3P-G058
3P-H115, 3P-H116,
3P-H117
10:50- 3P-G059  

►Page Top

September 13 Rooms I & J (Bldg. No.52 3F)  : Sessions A7 & A8

  Room I (9:00–10:55) Room J (9:00–10:53)
  Chair: Yoshiyuki Ueno, Ichiro Suzuki Chair: Shinji Sugiura, Yoko Katayama
  ♦Session A7-1 (9:00–9:30)
[Bioremediation]
[Environmental technology, wastewater treatment]
♦Session A8-1 (9:00–9:30)
[Cell culture engineering]
[Cell and tissue engineering]
9:00- 3P-I118, 3P-I119,
3P-I120, 3P-I121
3P-J185, 3P-J186,
3P-J188, 3P-J189
9:10- 3P-I122, 3P-I123,
3P-I125, 3P-I126
3P-J190, 3P-J193,
3P-J194, 3P-J195
9:20- 3P-I128, 3P-I129,
3P-I130, 3P-I132
3P-J196, 3P-J197,
3P-J199, 3P-J200
  ♦Session A7-2 (9:30–10:00)
[Environmental technology, wastewater treatment]
[Biomass, bioresource and energy engineering]
♦Session A8-2 (9:30–10:00)
[Cell and tissue engineering]
[Systems biology]
9:30- 3P-I133, 3P-I136,
3P-I137, 3P-I138
3P-J201, 3P-J202,
3P-J204, 3P-J205
9:40- 3P-I139, 3P-I141,
3P-I143, 3P-I145
3P-J206, 3P-J207,
3P-J208, 3P-J209
9:50- 3P-I146, 3P-I148,
3P-I149, 3P-I150
3P-J210, 3P-J211,
3P-J212, 3P-J213
  ♦Session A7-3 (10:00–10:30)
[Biomass, bioresource and energy engineering]
[Biochemical engineering]
♦Session A8-3 (10:00–10:30)
[Systems biology]
[Biosensing and analytical chemistry]
10:00- 3P-I151, 3P-I152,
3P-I154, 3P-I156
3P-J214, 3P-J215,
3P-J216, 3P-J217
10:10- 3P-I157, 3P-I158,
3P-I159, 3P-I161
3P-J220, 3P-J221,
3P-J222, 3P-J223
10:20- 3P-I164, 3P-I165,
3P-I171, 3P-I172
3P-J224, 3P-J225,
3P-J226, 3P-J227
  ♦Session A7-4 (10:30–10:55)
[Biochemical engineering]
[Cell culture engineering]
♦Session A8-4 (10:30–10:53)
[Biosensing and analytical chemistry]
[Biosynthesis, natural organic chemistry]
10:30- 3P-I173, 3P-I174,
3P-I175, 3P-I176
3P-J228, 3P-J229,
3P-J230, 3P-J231
10:40- 3P-I177, 3P-I178,
3P-I179, 3P-I182
3P-J232, 3P-J233,
3P-J234, 3P-J235
10:50- 3P-I183, 3P-I184 3P-J236

►Page Top

September 14 Rooms G & H (Bldg. No.52 2F) : A9 & A10

  Room G (9:00–10:48) Room H (9:00–10:48)
  Chair: Harushi Nakajima, Daiichiro Kato Chair: Michihisa Maeda, Hirofuni Nshihara
  ♦Session A9-1 (9:00–9:30)
[Taxonomy, phylogenetics]
[Enzymology, enzyme]
♦Session A10-1 (9:00–9:30)
[Omics technology]
[Brewing, brewing technology]
9:00- 4P-G001, 4P-G002,
4P-G005, 4P-G006
4P-H070, 4P-H072,
4P-H074, 4P-H075
9:10- 4P-G007, 4P-G008,
4P-G009, 4P-G010
4P-H076, 4P-H078,
4P-H079, 4P-H080
9:20- 4P-G011, 4P-G012,
4P-G016, 4P-G018
4P-H082, 4P-H086,
4P-H087, 4P-H088
  ♦Session A9-2 (9:30–10:00)
[Enzymology, enzyme]
[Antibody engineering]
♦Session A10-2 (9:30–10:00)
[Brewing, brewing technology]
[Bioremediation]
9:30- 4P-G021, 4P-G024,
4P-G025, 4P-G026
4P-H089, 4P-H090,
4P-H091, 4P-H092
9:40- 4P-G029, 4P-G030,
4P-G032, 4P-G034
4P-H093, 4P-H094,
4P-H095, 4P-H096
9:50- 4P-G035, 4P-G036,
4P-G037, 4P-G038
4P-H097, 4P-H098,
4P-H100, 4P-H101
  ♦Session A9-3 (10:00–10:30)
[Antibody engineering][Metabolic engineering]
♦Session A10-3 (10:00–10:30)
[Bioremediation]
[Environmental technology, wastewater treatment]
10:00- 4P-G040, 4P-G042,
4P-G044, 4P-G047
4P-H102, 4P-H105,
4P-H107, 4P-H109
10:10- 4P-G050, 4P-G051,
4P-G053, 4P-G054
4P-H110, 4P-H111,
4P-H112, 4P-H113
10:20- 4P-G056, 4P-G057,
4P-G058, 4P-G060
4P-H114, 4P-H115,
4P-H116, 4P-H117
  ♦Session A9-4 (10:30–10:48)
[Metabolic engineering]
♦Session A10-4 (10:30–10:48)
[Environmental technology, wastewater treatment]
10:30- 4P-G061, 4P-G062,
4P-G064, 4P-G065
4P-H118, 4P-H119,
4P-H121, 4P-H122
10:40- 4P-G067, 4P-G068,
4P-G069
4P-H123, 4P-H124,
4P-H125

►Page Top

September 14 Rooms I & J (Bldg. No.52 3F) : Sessions A11 & A12

  Room I (9:00–10:40) Room J (9:00–10:15)
  Chair: Tomoyuki Hori,  Masahiro Kawahara Chair: Tomohiro Morohoshi
  ♦Session A11-1 (9:00–9:30)
[Environmental technology, wastewater treatment]
[Biomass, bioresource and energy engineering]
♦Session A12-1 (9:00–9:30)
[Bioinformatics]
[Sensors and monitoring devices]
[Biosynthesis, natural organic chemistry]
9:00- 4P-I126, 4P-I128,
4P-I129, 4P-I130
4P-J184, 4P-J186,
4P-J187, 4P-J188
9:10- 4P-I131, 4P-I132,
4P-I133, 4P-I137
4P-J189, 4P-J190,
4P-J191, 4P-J192
9:20- 4P-I139, 4P-I140,
4P-I141, 4P-I144
4P-J193, 4P-J194,
4P-J195, 4P-J197
  ♦Session A11-2 (9:30–10:00)
[Biomass, bioresource and energy engineering]
[Plant cell technology]
♦Session A12-2 (9:30–10:00)
[Biosynthesis, natural organic chemistry]
[Organic chemistry, polymer chemistry]
[Nucleic acid engineering][Peptide engineering]
[Lipid engineering]
9:30- 4P-I145, 4P-I146,
4P-I147, 4P-I149
4P-J199, 4P-J200,
4P-J201, 4P-J203
9:40- 4P-I150, 4P-I151,
4P-I152, 4P-I153
4P-J209, 4P-J210,
4P-J211, 4P-J212
9:50- 4P-I154, 4P-I156,
4P-I157, 4P-I159
4P-J214, 4P-J215,
4P-J219, 4P-J221
  ♦Session A11-3 (10:00–10:30)
[Plant cell technology]
[Cell and tissue engineering]
♦Session A12-3 (10:00–10:15)
[Glycoengineering]
10:00- 4P-I163, 4P-I164,
4P-I165, 4P-I166
4P-J223, 4P-J224,
4P-J225, 4P-J226
10:10- 4P-I167, 4P-I168,
4P-I169, 4P-I171
4P-J227, 4P-J229
10:20- 4P-I172, 4P-I173,
4P-I174, 4P-I176
 
  ♦Session A11-4 (10:30–10:40)
[Cell and tissue engineering]
 
10:30- 4P-I177, 4P-I178,
4P-I179, 4P-I180
 

►Page Top